0%

Ogün Sanlısoy Kimdir

Tarafından gönderildi: Hakan Aktın Üzerinde:


Ogün Sanlısoy, 12 Mart 1971 tarihinde Gölcük’te doğdu. Babasının görevi dolayısıyla pek çok farklı bölge ve şehirde geçen ilkokul yıllarından sonra Fenerbahçe Lisesi’nde ortaokul ve liseyi okudu. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne girdi ve mezun oldu.

1989 yılında yakın arkadaşı Kubilay Özvardar ile birlikte hazırladığı akustik dinleti onun ilk sahne deneyimiydi. Bu yıllarda Sugar Mice grubuyla çalışmaya başladı ve ilk demo kaydını gerçekleştirdi. Daha sonra çeşitli amatör gruplarda solist olarak çalıştı.

1992 yılında Pentagram’a katıldı ve aynı yıl çıkan Trail Blazer albümünde vokaliyle yer aldı. Türkiye’de ve yurtdışında Pentagram’la pek çok konser gerçekleştirdi. 1993 ve 1994 yıllarında Hıbır ve Rock dergilerinin okuyucuları tarafından “Yılın En İyi Erkek Rock Şarkıcısı Solisti” seçildi.

1994-95 yıllarında Gür Akad ‘ın kurduğu Klips grubunda solist olarak yer aldı ve bu grupla çeşitli konserler verdi. 1995 yılında piyasaya çıkan Özlem Tekin’in Kime Ne adlı ilk albümünde besteci, enstrümanist ve süpervisor olarak çalıştı. 1999 yılında ilk solo albümü olan Korkma‘yı çıkardı. 2004 yılında ise ikinci solo albümü O Gün‘ü çıkardı. Bu albümün kayıtlarında davul ve defte Timur Kurşunoğlu, elektrik, akustik gitar ve e-bow’da Faruk Kavi, bas gitarda ise Umut Arabacı Ogün Sanlısoy’a eşlik etmiştir.

2006 yılında piyasaya sürdüğü Üç adlı albümünde Pentagram grubundan arkadaşları Metin Türkcan ve Tarkan Gözübüyük ile çalıştı. Bu albümle birçok dergi tarafından “Yılın En İyi Rock Müzik Vokalisti” seçildi. 2007 yılında Korkma albümünü 3 parçanın yeni versiyonlarıyla ve el kamerasıyla albüm kayıtları sırasında yaptığı çekimlerin dvd’si ile birlikte tekrar çıkardı. “Korkma” parçasının yeni versiyonunda Hayko Cepkin ile düet yaptı. 2008 yılında rock müzik grubu Almora’nın Kıyamet Senfonisi albümündeki “İyiler Siyah Giyer” parçasında vokaliyle yer aldı. 2009 yılında “Büyüdük Aniden” isimli single, daha sonra da “Yukarıya Bak” isimli single yayınlandı. Ayrıca rap şarkıcısı Killa Hakan’la Volume Maximum albümü için bir düet yaptı.

Ogün Sanlısoy, 7 Şubat 2011 tarihinde 4.solo albümü Ben‘i yayınladı. Albümün prodüktörlüğünü Volkan Başaran yaparken albümde Sanlısoy’a, gitarda Aytek Akçakaya, bas gitarda Sertan Coşkun, davullarda ise Sertan Soğukpınar eşlik etti. Albümün kayıtları 5 ayrı stüdyoda gerçekleştirildi. Masteringi ise dünyaca ünlü grupların masteringlerini yapan Helsinki finnfox stüdyolarında Mika Jussila tarafından yapıldı. Miksleri ise Uğur Memiş yaptı. Albümde 13 parça bulunmakta ve bu parçaların 12 tanesinin söz ve müziği Ogün Sanlısoy’a ait. Ayrıca söz ve müziği Selahattin Sarıkaya’ya ait olan ve Erkin Koray’ın sesiyle hepimizin aklına kazınmış parçalardan “Anma arkadaş”ın yeni düzenlemesi de albümde yer almakta.

Albümün ilk klip parçası Mahir Akyol tarafından “Avunmak Zor” isimli parçaya çekildi. Albümün imaj fotoğraflarında ise yine Mehmet Turgut imzası var.

2011 yılında Türk Rock Metal müzik grubu İklim’in Girdap albümündeki “Girdap” parçasında vokaliyle yer aldı. Aynı yıl içerisinde Pop şarkıcısı Nilüfer 12 Düet isimli Rock albümünde Ogün Sanlısoy “Hey Gidi Günler” adlı parçada Nilüfer ile düet yaptı.

2016 yılının nisan ayında Metin Türkcan’ın solo albümü olan Vakti Geldi albümünde “Beynim Çatladı” parçasında vokaliyle yer aldı.

2017 yılında Pentagram (müzik grubu)`ın 30.yılı adına çıkan Akustik (Pentagram albümü)`nde yine vokaliyle yer aldı.Akabinde Demir Demirkan ve Murat İlkan ile birlikte Pentagram (müzik grubu)`a yeniden dahil olmuştur.

24 Şubat 2021’de Ekşi Sözlükte katıldığı bir etkinlikte “Son albümü Yaşamaya Devam albümüne ait ilk klibin yönetmenliğini kendisinin yaptığını ve bu işi çok sevip başka gruplarının da video kliplerine yönetmenlik yapmayı çok istediğini” belirtti.

Albümleri[

Pentagram ile :

Trail Blazer (albüm) (1992)

Akustik (2017)

Bu Düzen Yıkılsın (Tekli),(2020)

Solo çalışmalar:

  • Korkma (1999)
  • O Gün (2004)
  • Üç (2006)
  • Korkma 07 (2007)
  • Ben (2011)
  • Akustik (2012)
  • Sen Uyurken (2015)
  • Yaşamaya Devam (2021)

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *


Oyna Örtmek Parça Başlığı
Yazarları Takip Et